بــــــــاز آی

سلام دوست من...

بایگانی
۰۷خرداد

کتاب رویای صعود برودپیک روایت اولین صعود تیم کارگران کشور به یک قله 8 هزار متری در تابستان سال 87 است. در کتاب ضمن شرح نحوه صعود و مشکلات پیش رو تجربیات جالبی هم مطرح شده. در قسمتی از مسیر سرپرست به همه ی اعضای تیم تاکید می کند که در صورت بروز مشکل در حین صعود خود فرد تصمیم گرفته و در کمپ بماند. چون هیچ کس تنها در مسیر رها نخواهد شد.

در حین صعود دو نفر از اعضای تیم 8 نفره به وضوح دچار مشکلات جسمی می شوند اما به صورتی که این مشکلات برای خودشان قابل تحمل بوده و فقط سرعت تیم را پایین می اورند. در کمپ دو یکی از این دو نفر از ادامه صعود انصراف می دهد و در کمپ می ماند. اما دیگری تا نزدیکی های قله تیم را همراهی می کند و در نهایت به دستور سرپرست و با همراهی دو نفر از اعضای تیم به در حالی که به قله فرعی برودپیک رسیده به کمپ بازگردانده می شود. در انتهای صعود موفقیت امیز که 4 نفر از 8 نفر موفق به انجام ان می شوند هرکس نقدو نظر خود را درباره برنامه مطرح می کند. خواندن  سخنان فرد بازگردانده شده و سرپرست در این مورد خالی از لطف نیست.

کامبیز بختیاری(عضو تیم و کسی که از قله فرعی به دستور سرپرست به کمپ بازگردانده می شود:)

در مورد مشکلی که در روز صعود نهایی بعد از کمپ 4 برای من پیش امد، توضیحی می دهم.چون اقای نجاریان(سرپرست) گفته بود:«بچه ها شما برسید کمپ 4 و بقیه اش با من» تصوری که داشتم این بود که خب من که تا کمپ 4 امده ام، پس به نحوی خود را به قله خواهم رساند و تیم هم به من کمک خواهد کرد. البته من شرایط خوبی نداشتم و این را هم خوب می دانستم.یک مرتبه اقای نجاریان گفت:آقای بختیاری شما دیگر بالا نیایید. خب این حرف کمی برایم سنگین بود. از ان طرف من مسئولیت تیمی هم داشتم.با خود می گفتم:« یعنی چی؟ چرا می گه برگرد؟یک ساعت و نیم به قله مانده بود. احساسم این بود که مشکلی ندارم اما سرپرست این کونه تشخیص داده بود. اما من فکر می کنم کار زیبا این بود که به من کمک میشد تا به قله برسم و این کار می توانست افتخار دیگری برای تیم باشد. من واقعا از حمید و مختار عذر می خواهم.اگر من مجبور به بازگشت نمی شدم شاید شما نیز در میان صعود کننده ها بودید. خیلی زیباست که آدم تا 8 هزار متری رفته باشد و وقتی سرپرست می گوید برگرد، از آن اطاعت کند.(قله فرعی برودپیک در ارتفاع 8هزار متری قرار دارد)

محمد حسن نجاریان(نویسنده کتاب و سرپرست تیم)

دوست عزیزم ما نماینده یک نفریا گروه خاصی نبودیم. بلکه ما نماینده کارگران کشور بودیم و نباید همه چیز را فدای یک نفر می کردیم. کامبیز عزیز! گفتی تا قله بیش از یک ساعت و نیم زمان نبود! کاش می گفتی بیش از شش ساعت. چون اگر من نیز مثل شما فکر می کردم الان اینجا کنار هم ننشسته بودیم. چند دلیل عمده که مرا بر آن داشت زیر قله فرعی برودپیک تصمیم بر بازگشت کامبیز با دو کوهنورد توامند بگیرم، این ها بود:

- در بعضی نقاط حساس و فنی مسیر صعود، طناب ثابت وجود نداشت.

-فردی همراه ما بود که قادر نبود از یومار و کارابینش درست استفاده کند.

-سطح هوشیاریش به مقدار قابل توجهی پایین آمده بود به طوری که حدود مسیر را تشخیص نمی داد.

-چیزی نمی خورد و نمی نوشید

-مسیر از قله فرعی به اصلی و از انجا برگشت به کمپ4 طولانی بود.

-نفرات فنی عمده در امداد نداشتم

تعدادی از این دلایل دقیقا همان عللی است که بنده و دوستانم در کمیسیون بررسی حوادث در ایران بارها شاهد آن بودیم که متاسفانه جان تعدادی از همنوردان خوبمان را گرفت و من حاضر به تکرار خطای دیگران نبودم. آقای بهتیاری این که می گویید این کار می توانست به یک پیروزی مضاعف تیمی تبدیل شود، نه نمی شد. زیرا این یک موفقیت نبود. واقعیت تلخی بود که ای کاش عمیق تر به آن نگاه می کردیم. من از رحیمی ممنونم که به موقع و بدون این که سربار تیم شود، تصمیم منطقی گرفت و برگشت. چون بدون قله برگشتن بهتر از هرگر بازنگشتن است.در صورت برگشت به موقع شما دوست عزیز، ما ان دو یار دیگر را نیز روی قله داشتیم. شاید در تاریخ فداکاری ها و همیاری ها را بنویسند اما از ان بیشتر از ان بیشتر اشتباهات و ندانم کاری ها را خواهند نوشت.

۹۷/۰۳/۰۷ موافقین ۱ مخالفین ۰
گمـــــــشده :)

نظرات  (۱)

من به عنوان کسی که در جریان ریز به ریز این صعود بودم و توی اردوهای آماده سازیش هم شرکت کردم و آقای نجاریان و سلطانی از دوستای خوبم هستن باید بگم اونطور که میدونم آقای بختیاری ریه هاشون به خاطر سرما خوردگی عفونت کرده بود و تو اون ارتفاع اگه کسی تو اون شرایط صعود کنه مرگش حتمیه و باید دو نفر علاف اون بشن تا برگردوننش
خیلی وقتا باید منفعت خودت رو فدای منفعت جمع بکنی تا مشکلی پیش نیاد
پاسخ:
جدی می گین؟
خیلی کامنت خفتی بود 
جالب بود برام
اره حرفتونو قبول دارم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی